Ruszył projekt „Odkrywamy planety - zajęcia z kompetencji kluczowych” prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W innowacyjnych zajęciach bierze udział 300 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z regionu. Do projektu tego przystąpili uczniowie Gimnazjum nr 1 w Kruszwicy pod opieką mgr Ilony Dybicz. Najbardziej aktywni wyjadą w przyszłym roku do Darmstadt w Niemczech, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych (European Space Operations Centre – ESOC). Tam uczniowie będą
Projekt ten polega na organizacji zajęć dodatkowych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych (matematyka, fizyka, astronomia) i naukowo-technicznych (informatyka, optyka). Zajęcia te realizowane są na podstawie czterech specjalistycznych programów obserwacyjnych, takich jak: Zjawiska Zakryciowe, Stacje Bolidowe, Astrometria i Fotometria oraz Aktywność Słońca.
Elementem dodatkowym wszystkich czterech programów są lekcje i testy na internetowej platformie e-learningowej.
Uczniowie kruszwickiego Kopernika stworzyli Astroteam, który zmierzy się z fotometrią i astrometrią. Działania te polegają na wyznaczeniu położenia i jasności gwiazd. Posłużą im do tego obrazy nieba utrwalone na zdjęciach wykonanych w trakcie zajęć w Astrobazach. Użycie w tym celu wysokiej klasy kamer CCD przymocowanych do teleskopów Meade 14/200, daje szansę sięgnąć w odległe i trudno dostępne rejony nieba. Natomiast systematyczne obserwacje gwarantują poznanie wielu typów gwiazd zmieniających jasność - od gwiazd zaćmieniowych, pulsujących do gwiazd wybuchowych. Obserwacje najciekawszych pól gwiazdowych wpływają znacząco na sposób myślenia o nocnym niebie, które tylko pozornie jest spokojne i niezmienne. Analiza barw składowych światła gwiazd, możliwa dzięki nowoczesnym filtrom LRGB Badeera, dodatkowo ułatwi poznanie fizycznej natury obserwowanych obiektów, podpowiadając istnienie całej gamy astrofizycznych procesów.
koordynator Astrobazy Ilona Dybicz
Ilonie Dybicz serdecznie gratulujemy sukcesu i cieszymy się , że wśród młodzieży rozwija się zainteresowanie naukami ścisłymi.